WESG Ukraine 2018-2019 StarCraft II
WCS Spring 2019
WESG Ukraine 2018-2019 StarCraft II
Ultimate Series 2018 Season 2 - Global Playoff
Ultimate Series 2018 Season 2 - RU
Amateur Series 2018 Season 2 - RU
Ultimate Series 2018 Season 1
Amateur Series 2018 Season 1
Ultimate Series 2017
Amateur Series 2017
Settings
Language
En English
Ru Русский
Timezone
My time
London
Berlin
Kyiv
Moscow
Interface settings

Select language

Timezone list

WESG Ukraine 2018-2019 StarCraft II
Author: s.perun

WESG 2018-2019 Ukraine Qualifiers: Schedule of the LAN-finals

The LAN-finals of WESG 2018-2019 Ukraine Qualifiers will be held from December 21st to 23rd in Kiev Cybersport Arena. Entrance for the spectators will be completely free upon a condition of prior registration.



Each of the four gaming disciplines will be provided for the viewers' attention not only on a separate stream, but also on the main stage.

You can watch the LAN-finals on the following channels:

 

WESG 2018-2019 Ukraine Qualifiers participants:

Dota 2:

  •  Team Ukraine Yellow (Alohadance, Cema, General, Iceberg, Noone)
  •  Team Ukraine Blue (Ghostik, Resolut1on, Fn, Alwayswannafly, Artstyle)
  •  Tencent Gaming (Lodine, Rakuzan, Bombad1l, pJonn, Firestorm)
  •  A$AP (ex-SquadOfTheChampions) (Nekki, dark, Dodjiee, nefrit, zhibelong)

 

CS:GO:

  •  MAJESTY (Throne, SENSEI, kapacho, Rjy, Drobny, arenka)
  •  Team1 (arch, starix, scoobyxie, DarkS1DE, smike)
  •  Windigo Academy (Psycho, Sergiz, rAge, hammy, Zendik, fenn)
  •  djakuyu (jr, Crush, sdy, coldy, aiyvan, lmbt)

 

Hearthstone:

  •  Kolento 
  •  Neirea
  •  DokF
  •  HENK
  •  Silvors
  •  Wolder
  •  OldBoy
  •  Script

 

StarCraft II:

  •  Bly
  •  Kas
  •  DIMAGA
  •  HellraiseR
  •  ZipperTheFly
  •  Awers
  •  GhostHell
  •  BuRning



Schedule of the LAN-finals WESG 2018-2019 Ukraine Qualifiers, CET:

December, 21st

Hearthstone

  •  10:00 Kolento vs HENK (Bo5) (stage)
  •  11:15 Wolder vs Script (Bo5) (stage)
  •  12:30 Neirea vs OldBoy (Bo5) (stage)
  •  13:45 DokF vs Silvors (Bo5) (stage)
  •  15:30 Lower bracket, match 1 (Bo5)
  •  16:45 Lower bracket, match 2 (Bo5)
  •  18:00 Upper bracket, semi-final 1 (Bo5)
  •  19:15 Upper bracket semi-final 2 (Bo5)

 

Dota 2

  •  12:30 Tensent Gaming vs Team Ukraine Blue (Bo3)
  •  15:30 A$AP vs Team Ukraine Yellow (stage)
  •  19:30 Upper bracket, match 3 (Bo3) (stage)
  •  19:30 Lower bracket, match 1 (Bo3)

 

December, 22nd

Hearthstone

  •  11:30 HS Losers R2 Match 1 (Bo5)
  •  12:45 HS Losers R2 Match 2 (Bo5)
  •  14:00 HS Losers R3 Match 1 (Bo5)
  •  15:30 HS Winners Final (Bo5) (stage)
  •  16:45 HS Losers FInal (Bo5) (stage)
  •  18:00 HS Grand Final (Bo7) (stage)

 

Dota 2

  •  15:30 Dota DE Match # 5 (Bo3)
  •  19:30 Dota DE Match # 6 (Bo3) (stage)

 

CS: GO

  •  12:30 Team1 vs djakuyu (Bo3) (stage)
  •  12:30 MAJESTY vs Windigo Academy (Bo3)
  •  15:30 DE Match # 3 (Bo3)
  •  18:30 Match # 4 (Bo3)

 

StarCraft II

  •  10:00 Awers vs ZipperTheFly (Bo5) (stage)
  •  11:15 Kas vs DIMAGA (Bo5) (stage)
  •  12:30 Bly vs BuRning (Bo5)
  •  13:45 HellraiseR vs GhostHell (Bo5)
  •  15:00 SC2 Losers R1 Match 1 (Bo3)
  •  15:45 SC2 Losers R1 Match 1 (Bo3)
  •  16:30 SC2 Winners R2 Match 1 (Bo5)
  •  17:45 SC2 Winners R2 Match 1 (Bo5)

 

December, 23rd

CS: GO

  •  16:30 CS: GO DE Match # 5 (Bo3) (stage)
  •  19:30 CS: GO DE Match # 6 (Bo3) (stage)

 

StarCraft II

  •  10:00 SC2 Losers R2 Match 1 (Bo3) (stage)
  •  10:45 SC2 Losers R2 Match 2 (Bo3) (stage)
  •  11:30 SC2 Losers R3 Match 1 (Bo3) (stage)
  •  12:15 SC2 Winners Final (Bo5) (stage)
  •  13:30 SC2 Losers Final (Bo5) (stage)
  •  14:45 SC2 Grand Final (Bo7) (stage)

 

The winners of WESG 2018-2019 Ukraine Qualifiers will be awarded tickets to the Grand Final WESG 2018-2019, held in China in March 2019. Ukraine will be represented by one CS: GO and Dota 2 team, as well as with one player from StarCraft II and one from Hearthstone.